Práce s páry
Kvalitní párové sezení s individuálním psychoterapeutem nebo zkušeným partnerským poradcem je u nás velmi kvalitní. Není to přímo kvalifikovaná párová terapie, ale je to u nás nejdostupnější a často dostačující varianta.
"Práce s párem" je označení pro širší spektrum možností (především párová sezení, párová konzultace či psychoterapeutické poradenství s párem). Převážně jde o taková párová sezení, která jsou na pomezí párové terapie a poradenství a jsou realizována odborníkem bez specializačního výcviku v párové terapii.
Tento pojem primárně užíváme pro označení takové práce s párem, která je prováděna certifikovaným individuálním psychoterapeutem či zkušeným vztahovým poradcem, který nemá specializační výcvik v párové terapii vedoucí k ucelenému získání specifických párově-terapeutických dovedností a kompetencí. Velmi dobře takto s páry pracují především individuální psychoterapeuté, kteří mají za sebou základní dlouhodobý psychoterapeutický výcvik, nebo i zkušení manželští poradci, kteří splňují níže uvedené kvalifikační požadavky. V rámci své práce s páry používají různé prvky, techniky či intervence odpovídající dosaženým kompetencím v rámci dosavadního vzdělávání. Mnoho individuálních psychoterapeutů / partnerských poradců v průběhu své praxe s páry absolvuje alespoň nějaký seminář či workshop na posílení kompetencí pro práci s páry. To mají většinou uvedeno ve svém profesním životopise.
Práce s párem vychází více z principů individuální psychoterapie či partnerského poradenství, které získal daný terapeut /poradce v rámci svého primárního výcviku a následně se je snaží využívat za účelem pozitivní vtahové změny mezi partnery. Hlavním nástrojem je především klasický psychoterapeutický či poradenský rozhovor, popřípadě práce s tělem či další doprovodné techniky dle svého zaměření.
Práce s párem pracuje více se zakázkou, s přítomností a budoucností, s problémem či konfliktem, více se pohybuje v požadované či potřebné změně partnerů. Větší měrou se zaměřuje na mapování pozitivního a funkčního partnerského chování včetně posilování přirozených zdrojů partnerů. Zaměřuje se na komunikaci ohledně přineseného tématu či domluvenému problému. Snaží se pomoci nacházet platformu vedoucí k vyjevení se, k porozumění a případné domluvě, jak s tím dále naložit. Práce s párem je více zaměřena i na vyjevení představ, očekávání či potřeb. Posiluje tak sebeuvědomění a legitimizaci individuálních pocitů a potřeb a jejich vzájemnou reaktivitu. Často se tato práce věnuje především podpoře a ventilaci nekomunikovaného obsahu, zvědomování prožívání či sebereflexi svých potřeb a motivů svého chování.
Práce s páry umožňuje také větší měrou kombinovat zvolený přístup s poradenskými a edukačními prvky. Tato role umožňuje edukaci klientů na poli „měkkých dovedností“, jako jsou například komunikační dovednosti či řízení konfliktu a jejich případný nácvik přímo v sezení nebo při práci s domácími úkoly.
Práce s párem není primárně zaměřena tolik na prozkoumávání hlubších vrstev vztahovosti, ani na možnosti kvality spojení mezi partnery, i když to neznamená, že se jich vůbec nedotýká. Individuální terapeut může nabídnout práci se vztahovostí a důležitými projevy vztahovosti pouze do té úrovně, které dosáhl v rámci své dosavadní kvalifikace.
- Potřebné vzdělání:
- absolvování VŠ magisterský titulu humanitního nebo lékařského směru
- základní psychoterapeutický výcvik certifikovaný např. ČAP, ČPTS, IPVZ
- ideálně členství v psychoterapeutické společnosti, která požaduje pravidelné supervize a průběžné celoživotní vzdělávání.
- Vhodná další praxe: krizová intervence, poradenská propedeutika, základy mediace, další workshopy vhodné pro práci práci s partnery.
- Základní kompetence konkrétního individuálního psychoterapeuta jsou dané vždy výcvikovým institutem, který certifikovaný výcvik realizoval. Obecné kompetence psychoterapeuta najdete například v Etickém kodexu ČAP nebo třeba v kompetenčním modelu Manželských a rodinných poradců, kde při splnění II. stupně může takový poradce pracovat plnohodnotně s páry nejen poradenským způsobem.
- Délka a frekvence sezení:
- nejčastěji od 5 - 20 sezení
- nejčastěji 1 x za 14 dní až 6 týdnů
- sezení trvají většinou 50-80min
- Více informací najdete většinou na stránkách daného individuálního psychoterapeuta nebo vám je rád sdělí osobně, nejčastěji během prvního sezení.